Jézus élete után a kiválasztottak maradtak meg nekünk

2024. december 14. 12:05

Isten igéjét nemcsak a Biblia hirdeti, de minden ihletett mű, így például akár egy festmény, egy regény. Vagy éppen egy sorozat, amely Jézus élete alapján még rekordot is állított.

2024. december 14. 12:05
Jézus és az utolsó vacsora
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nyitókép: Leemage/Corbis, Getty Image, Jézus élete és a kiválasztottak

Jézus élete, A kiválasztottak alkotóitól
Jézus élete, A kiválasztottak alkotóitól

Dallas Jenkins lényegében csodát tett, teljes mértékben a modern világhoz igazodva, és hogy ezért egyszer szentté avatják-e, az még az jövő kérdése. Kizárólag a feltételezés és fikció mezején maradva azt gondolom, hogy adná magát a lehetőség, hiszen miközben a Vatikán mintha elvesztette volna a kapcsolatát a 60-on aluliakkal, az engedményeket pont olyan irányba teszi, amely hívőket nem, vagy csak minimálisan eredményez, mégis közben szembemegy a hagyományokkal. Ezzel szemben Dallas Jenkins sorozata az ötödik évadhoz közeledve úgy szól a ma emberéhez,

hogy miközben hű marad eredetéhez, talán képes a történetét és karaktereit is közérthetőbb, kevésbé merev formában nemcsak követhető, de kifejezetten követendő példának beállítani, ezzel a vallás felé terelve a mai, sokszor az ép észre fittyet hányó világban csalódottakat.

Ezt is ajánljuk a témában

Nem esett tehát messze az alma a fájától, hiszen Dallas Jenkins annak a Jerry B. Jenkins írónak a fia, aki szerzőtársával, Tim LaHaye íróval, Az elragadtatás után című regényt és a Regény a föld utolsó napjairól-sorozatot vetette papírra. Ezúttal viszont mondhatni, a fiatalabbik Jenkins több ihlethez jutott, mint édesapja, elvégre minden kritikája ellenére A kiválasztottak, avagy a The Chosen a legnagyobb jelentőségű dolog, ami az évszázadban a valláshoz köthető.

Persze ez sem fog mindenkit megtéríteni és a helyes út felé terelni, de a csoda ettől még csoda marad, és miközben Jenkins (és még rengeteg más ember) munkája akár támogatástól függetlenül, szinkronnal, teljesen ingyenesen is nézhető, a szerző ezzel még nem fejezte be példamutató tevékenységét.

Jézus élete, A kiválasztottak alkotóitól
Jézus élete, A kiválasztottak alkotóitól

Jézus élete

A Harmat Kiadó jelentette meg Dallas Jenkins, Amanda Jenkins és Steve Laube kötetét, amely A kiválasztottak-sorozathoz csak annyiban kötődik, hogy ugyanazt a történetet meséli el – ezúttal azonban „hivatalos formában”, az eredeti evangéliumokra szorítkozva. Van azonban itt is egy apró csavar. Ahogy a Chosen is a ma emberét célozza meg, a Jézus élete nem titkoltan azt a missziót tűzte ki zászlajára, hogy miközben egyre kevesebben olvassák és értik ténylegesen a Bibliát, azt még velük is megszerettesse.

És hogy ehhez mi kellett? Kimondottan ördögi csel (értsd jól): a négy evangélium (Máté, Márk, Lukács és János) szövegei eredeti formájuk ellenére időrendbe kerültek, belcímekkel tagolva a mai szemmel elsőre valóban nagyon nehéz és elmaradottnak érződő olvasmányt.

Ezt is ajánljuk a témában

Az eredmény? Majd ezt is az idő dönti el, de merem állítani, hogy minimum néhányan ennek köszönhetően ismerik meg jobban a Szentírást, ha pedig így alakul, Jézus és a 100. eltévelyedett jószág példájából kiindulva már megérte. A kisebb méretű, de kellően tartalmas, 288 oldalas kötet átlagos, puhafedeles kiadvány, a sorozathoz illő dizájnnal és a keret esetében Szabadi István fordításával. Természetesen ajánlott kötetről van szó, akár a Biblia mellé, az azt már jól ismerőknek is.

Neveden szólítottalak

Nem ez az egyetlen írásos leágazása azonban A kiválasztottak szériának, hiszen Jerry B. Jenkins forgatókönyvből született regénye is napvilágot látott a Korda Kiadónál, a Neveden szólítottalak pedig egy az egyben a sorozatban látottakat és hallottakat eleveníti meg, csak épp írásos formában. A Harmat Kiadónál is kapható mű szerintem

azoknak is szól, akik nézik és kifejezetten szeretik A kiválasztottak című sorozatot  valamint azoknak is, akik esetleg előítéleteik miatt nem hajlandók leülni a kijelző elé.

Nincs is ezzel semmi gond, ráadásul a kötettel azt az alternatívát és választási lehetőséget is megkapja mindenki, ami alapján eldöntheti, hogy írásos vagy vizuális formában igényli-e a történetet. Megjegyzem, a sorozat nagyon szépen kihasználja a helyszínekben, a korban, eszközökben és ruházatban rejlő lehetőségeket, míg a regényváltozat számomra sokkal inkább tűnt forgatókönyvnek, mint izgalmas, a részleteken elmélázást eredményező elbeszélésnek. Sokszor csak a párbeszédeket kapjuk meg lecsupaszítva, ami – ízlések és pofonok – nem okozott akkora örömöt, mint a sok esetben valóban remek színészek játéka.

Salom, salom!

Senkinek sem szeretném megmondani, hogy miképpen élje meg a saját hitét és vallásosságát, ahogy ítélkezni is egyre kevésbé szeretnék – legalábbis igyekszem ezen az úton járni. Ezzel együtt örömmel venném, ha mindenki más is így tenne. Ha valaki A kiválasztottak sorozatot nézve vagy a Bibliát naponta forgatva adná át a lelkét Istennek és Jézusnak, akkor szíve joga, hogy így tegyen. Ha szeretné, barátkozzon az apostolok cselekedeteivel társasjáték formájában, az evangéliumokat pedig ismerje meg a Jézus élete útján.

Egyik sem rosszabb megoldás, hiszen a célja és lényege ugyanaz. Márpedig a Harmat Kiadó kiadványa éppen úgy, ahogy a Korda Kiadónál megjelent regény, vagy éppen a sorozat, abszolút megérdemli a figyelmet.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oberennsinnen49
2024. december 14. 15:25
Nem ismerem Jerry B. Jenkins-t. Lehet: kiváló, később rákeresek. Rövidre zárva, amire ma szükség van, ELKERÜLHETETLENÜL: meg kellene mondani - a szülőknek, nagyszülőknek - a társadalomnak: Miért engedjenek ártatlan gyerekeket katolikus papok közelébe? Bizony. ez ma az 1-es számú kérdés. Amire a hallgatás a válasz. MIntha semmi nem történne, mert - ez lehet az indok (ezt csak így gondplom) - Jézus Krisztus megígérte, hogy az egyháza örökké fennmarad. Hogy közben gyerekek generációja marad távol a Megváltás - (Seresd felebarátodat, mint önmagadat!) megismerésétől és pogányként szenvedi az életét, az nem érdekes.
templar62
2024. december 14. 14:50
Napjainkban , az Apokalipszis elemzése volna időszerű . A tengerentúli fenevad , az utolsókat rúgja .
Ergit
2024. december 14. 13:13
Most olvasom Dosztojevszkijtől A karamazov testvérek c. könyvét. A második kötetben van egy nagyon fontos gondolat!!! Ha senki nem bántaná a másik embert, akkor itt a Földön már paradicsom lenne. EZ a lényeg, ha hiszel Isten létezésében, ha nem ! Ne bántsuk egymást, ne sértsük meg a másikat, ha ismerjük, ha idegen!!!! Ha más megbánt minket, ne adjuk vissza, mert a bosszú csak rossz irányba visz!
nempolitizalok-0
2024. december 14. 12:44
Amúgy ha a kínaiak annak idején nyitottak volna a világ felé, ma a zsidók helyett a kínaiak lennének a világ urai, lévén, fejlettebb volt a pénzrendszerük mint a zsidóknak és az üzlethez még a zsidóknál is jobban értenek. A BRICS valójában a zsidók leváltásáról szól, a kínaiak a zsidó világuralmat túl veszélyesnek tartják. Ahogy csökken a zsidó háttérhatalom birodalma, hiszen egyre több gazdagodó ország már nem, vagy már csak részben szorul rájuk, úgy lesznek egyre erőszakosabbak, úgy csökken egyébként európában és amerikában a demokrácia is, hiszen hatalmuk ezekben az országokban is repedezik. Trump, ha nem sikerül vele kiegyezni, óriási csapás lesz számokra. Európát a BRICS államokhoz való csatlakozás menthetik meg. Nyilvánvaló, kilencezer kilométerekre nem lehet exportot, importot alapozni, európa pedig kicsi ahhoz, hogy olyanféle működő belgazdaságot alakítson ki mint kína, akik meglennének orosz nyersanyaggal a világ nélkül is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!